Pompy ciepła
Wyobraź sobie, że energia słoneczna zmagazynowana w gruncie wokół Twego domu mogłaby ogrzewać dom. Wyobraź sobie także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz taki system, który może również chłodzić dom w lecie. Wyobraź sobie, że koszty ogrzewania
zmniejszają się nawet o 70%!
Montujemy pompy ciepła firm:
NIBE, Danfoss, Viessmann
Ogrzej swój dom
nawet o 70% taniej!!!
Wyobraź sobie ciepło w Twoim domu bez węgla, bez oleju i bez gazu.
Ciepło, które jest czyste i nie powoduje degradacji środowiska naturalnego, nie zanieczyszcza Twojego domu, podwórka i nie produkuje żadnych spalin.
Komfortowe, energooszczędne,
ciche i ekologiczne są właśnie pompy ciepła.
Oferujemy Państwu:
a) prace projektowe
- audyt energetyczny,
- projekt i nadzór geologiczny w przypadku sond pionowych,
- projekt instalacji wewnętrznej.
b) wykonawstwo - kompleksowo
c) serwis
Uzgodnienie koncepcji - Projekt/Wykonawstwo,
to trzy podstawowe kroki do poprawnie działającej instalacji z pompą ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Zasada pracy pompy ciepła:
- Czynnik*) obiegu dolnego źródła, płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody.
- W parowniku pompy podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło
zimnemu czynnikowi chłodniczemu**) obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem. - Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę.Wytworzone w tym procesie ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku.
- Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.
**) Ze względu na ochronę środowiska stosowane są obecnie freony hydrofluorowęglowodorowe (HFC) zamiast niebezpiecznych dla warstwy ozonowej freonów wodorochlorofluorowęglowodorowych (HCFC); czynnik chłodniczy znajduje się w obiegu zamkniętym w pompie ciepła i nie ma kontaktu z otoczeniem .
Energia dla Twojego domu
jest w gruncie, wodzie
i w powietrzu.
Pompy ciepła to technika przyszłości!
Rodzaje źródeł ciepła
1. PIONOWY WYMIENNIK GRUNTOWY
Energię cieplną zgromadzoną we wnętrzu Ziemi można pozyskiwać za pomocą tzw. kolektora pionowego. W zależności od lokalizacji wykonanych odwiertów energię cieplną czerpać można z gruntu lub skał. Kolektor taki stanowi rura z tworzywa sztucznego (najczęściej PE40) wpuszczona do odwiertu pionowego w ziemi lub skale. Odwierty pionowe wykonuje się najczęściej na głębokość od 30 do 120 metrów. Takie rozwiązanie kolektora ziemnego stosować należy w przypadku występowania gleby piaszczystej lub gdy powierzchnia działki pod kolektor poziomy jest niewystarczająca.
Zalety pionowego wymiennika gruntowego:
* Możliwość zastosowania na działce o małej powierzchni
* Stabilność temperaturowa w ciągu całego roku.
* Opcja klimatyzacji (chłodzenie pasywne)
2. POZIOMY WYMIENNIK GRUNTOWY
Energia promieniowania słonecznego docierająca do powierzchni Ziemi gromadzona jest najintensywniej w gruncie do głębokości około 1,5 metra. Pozyskiwanie zimą energii możliwe jest poprzez ułożony na głębokości 1,2-1,5 metra w gruncie tzw. poziomy kolektor gruntowy. Stanowi go rura z tworzywa sztucznego (najczęściej PE40) o odpowiedniej długości. Wypełniony jest on wodnym roztworem substancji niezamarzającej.
Zalety poziomego wymiennika gruntowego:
* Niski koszt wykonania dolnego źródła
* Efektywne wykorzystanie ciepła zakumulowanego
w ciągu ostatniego lata
* Opcja klimatyzacji (chłodzenie pasywne)
3. POWIETRZE
W tym przypadku nie trzeba wykonywać odwiertów ani wykopów. Energię pobiera się bezpośrednio z otaczającego powietrza, poprzez wymiennik ciepła umieszczony na zewnątrz budynku i współpracujący z pompą ciepła. Efektywnie wykorzystywane są wysokie temperatury powietrza. Należy pamiętać, że powietrze atmosferyczne o temperaturze niższej niż 0°C jest również nośnikiem energii cieplnej.
Zalety powietrznej pompy ciepła (powietrze/woda):
* Niski koszt inwestycyjny
* Niezależność od powierzchni działki i rodzaju gruntu
* Łatwość montażu